1. Informacje ogólne o realizowanym projekcie
Przedmiotem projektu jest opracowanie stanowiska inspekcyjnego przeznaczonego do precyzyjnej i zautomatyzowanej kontroli jakościowej wkładów ceramicznych dedykowanych do zastosowania w samochodach osobowych (układy DPF i GPF), z wykorzystaniem nowych algorytmów opartych o sieci głębokie.
2. Rezultat projektu
Rezultatem będzie system inspekcyjny przeznaczony do detekcji wad występujących we wkładach ceramicznych stosowany w samochodach osobowych z silnikiem wysokoprężnym (diesel) oraz napędem benzynowym i hybrydowym.


Nowy produkt będzie składał się z 2 modułów:
Moduł inspekcji 2D – układ optyczny:
- wysokorozdzielcza kamera: Vieworks
- obiektyw telecentryczny OptoEngineering,
- frame grabber,
- oświetlacze – Iscon, OptoEngineering,
- kamera do weryfikacji pozycji detalu wraz z obiektywem,
- robot 6 osiowy pozycjonujący detal wraz z chwytakami – Mitsubishi,
- postument,
- komputer przemysłowy,
- panel operatorski,
- oprogramowanie z algorytmami 2D do kontroli wad wypełnienia komórek – Adaptive Vision.

Moduł inspekcji 3D – układ skanerów światła strukturalnego 3D:
- skanery 3D wraz z oprogramowaniem służącym do łączenia obrazów – Photoneo,
- stolik obrotowy,
- komputer przemysłowy,
- panel operatorski,
- oprogramowanie uruchomieniowe,
- czytnik kodów 2D wraz z oprogramowaniem z algorytmami 3D do powtarzalnego wykrywania wad uszkodzeń mechanicznych pow. bocznej i czołowej.

System inspekcyjny (moduł inspekcji 2D i 3D) będzie montowany jako komponent linii produkcyjnych przeznaczony do wytwarzania monolitów katalitycznych stosowanych w filtrach DPF/GPF.
3.Główne funkcjonalności i składowe rozwiązania. Innowacyjność projektu na skalę światową
Nowy system inspekcyjny będzie wyróżniał się następującymi cechami i parametrami, które potwierdzają innowacyjność rozwiązania na skalę światową:
- Moduł inspekcji 2D – co najmniej 3 krotne zwiększenie precyzji detekcji wad komórek wkładów ceramicznych (z 0,234 mm2 do 0,081 mm2), przy jednoczesnym prawie dwukrotnym zwiększeniu skuteczności kontroli (z 50 do 98%).
- Moduł inspekcji 3D – możliwość precyzyjnej inspekcji wad bocznych i czołowych spowodowanych uszkodzeniami mechanicznymi powstałymi na etapie produkcji monolitu (precyzja detekcji wad pow. bocznej = 0,25 mm2 (0,5 mm*0,5 mm), głębokość równa grubości ścianki zewnętrznej filtra; min. pow. wykrywanej wady pow. czołowej = powierzchni komórki + gł. 0,5 mm (poziom skuteczności = 98%).
Grupy odbiorców – producenci branży automotive elementów onstrukcyjnych pojazdów osobowych, tzn.:
- Wkładów ceramicznych (monolity kataliczne).
- Układów wydechowych wykorzystujących wkłady do produkcji filtrów DPF/GPF.
Osiągnięcie powyższych parametrów będzie zautomatyzowane i powtarzalne (takt cyklu na poziomie 12 sekund), co w branży Automotive stanowi istotny wyróżnik produktowy.
4. Jakie elementy projektu świadczą o jego innowacyjności?
Elementami innowacyjnymi będą przede wszystkim:
- Algorytm pozwalający na detekcję i inspekcję wszystkich komórek filtra łącznie z komórkami brzegowymi o powierzchni >= 10% pełnej komórki (w rozwiązaniach kompetencyjnych komórki brzegowe nie są wykrywane w komplecie – skuteczność na poziomie 50%).
- Algorytm pozwalający na szybką <=12 sekund dla pojedynczego skanu analizę chmury punktów o gęstości >= 80 pkt /mm2 wraz z algorytmem kontroli wad o niskim kontraście w celu wykrycia wad pow. bocznej i czołowej o zakładanej precyzji (uszkodzeń mechanicznych filtrów ceramicznych.